Viestiketju: Vinsseistä?
Näytä yksittäinen viesti
  #186  
Vanha 06.01.2019, 00:40
Ippe69 Ippe69 ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 28.10.07
Sijainti: Muonio
Viestit: 1.080
Perusasetus

Moottorisahavinssi on turhan painava, kallis ja monimutkainen tähän hommaan. Polttomoottorivehkeet ylipäätään ei ole parhaillaan kun käyttöä on harvoin ja lyhyen aikaa.

Pullzall olis malliltaan hyvä, mutta vain vajaa 5 metriä vaijeria... Sen kyllä vois vaihtaa ohuempaan, jolloin menis enemmän, mutta vähän epävarmaa meneekö siltikään tarpeeksi. Suurempi ongelma kuitenkin on hitaus.

Edellisellä sivulla joku mainitsi ottaneensa vinssistä osan planeettavaihteistosta pois käytöstä nopeuttaakseen sitä. Minkälainen homma se on käytännössä ja onnistuuko ylipäätään kaikkiin vinsseihin?

Yksi vaihtoehto on asentaa vinssi autoon kiinteästi ja pylpyrän avulla vetää iso vaijeri. Siinä tapauksessa pitäisi käyttää 24v vinssiä. Yksi mahdollinen ongelma siinä on kelan vapautus, jos/kun vinssi on auton rakenteissa piilossa. Mitenhän se toimisi, jos ottaa jarrun pois kokonaan? Sitä kun ei välttämättä tuossa hommassa tarvi. Toinen varmaan välttämätön asia olisi tuo vaihteiston nopeuttaminen.

Ehkä kuitenkin ensimmäisenä kokeilen kampivinssin muuttamista porakonekäyttöiseksi, siihen varmaan riittää kammen irroitus ja porakoneeseen hylsysovite.
Vastaa lainaten