Näytä yksittäinen viesti
  #4  
Vanha 26.11.2018, 10:35
perkei:n Avatar
perkei perkei ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 28.07.12
Sijainti: Savolax
Viestit: 1.152
Perusasetus

Noh, minua nauratti taannoin kun poikkesin tankkaamaan kylämme uudehkolle Neste-kylmäasemalle. Kurvasin pumpun viereen ja hain katseellani diesel-pistoolia, kun huomasin, että niitä on KAKSI!!!
Yritin pysyä rauhallisena ja tsekkasin ensin, onko kyse esim. kesä- ja talvilaadusta, mutta ei. Siinä oli kaksi eri diesel-pistoolia ja molempien ohessa jotain mystisiä numero/kirjainyhdistelmiä.
Meinasi päästä semmoinen itkunauruhuuto, että on tää nyt jumalauta mitä helvettiä. Mielessä kävi, että onko tää kenties joku piilokamera...?
Onhan sitä asemilla paria, kolmea, neljääkin eri bensaa ja on PÖ:ä ja semmosia, tälläkin asemalla oli normibensojen lisäksi vielä 4T-kahvakin siinä mittarilla. Mutta että kaksi dieseliä..?
Ei siinä auttanut kuin kurkata mittarin toiselle puolelle ja kysyä pakettiautoa tankkaavalta mieheltä, että anteeks, kumpaakohan dieseliä mun pitäis laittaa, kun ei ole koskaan tälleen käynyt että on kahta erilaista?!
Kundi sitten opasti, että kannattaa toki ottaa sitä halvempaa. Sitten piti enää selvittää, että kumpi niistä on sitä halvempaa, kun mittarissa ei näkynyt hintaa. Pääteltiin yhdessä, että se "pro"-merkkinen on varmaan sitä kalliimpaa sitten.
JUMALAUTA. Enää osaa edes autoa tankata. Kerranki oli naisellinen olo.
__________________
- En pidä teistä.



Vastaa lainaten