Näytä yksittäinen viesti
  #38  
Vanha 19.03.2005, 10:11
Kelju.K:n Avatar
Kelju.K Kelju.K ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 28.02.03
Sijainti: Uusikaupunki
Viestit: 208
Perusasetus

Lainaus:
quote:
Eikö tuo mene lähinnä niin, että sitä halkaisijaa saa muuttua enimmillään sen 51mm, riippumatta siitä oliko kyse renkaan vaihtamisesta suurempaan taikka pienempään?

Eli jos otteessa on 38,5" kumi (alkuperäiskoon paikalla, huomio), niin sitä saisi pienentää vähimmillään 36,5" kumiksi, eli 33" tai 35" olisivat "liian pieniä" vaikka auto on tehtaalta rullannut ulos millälie sirkkeleillä.

Tuolla perusteella tarkoitus on kysyä paikalliselta katsurilta, hyvääksyykö tuo ajokkiini 40x13.5x15 mtr:t (tommosia kun näyttäis kohtasilleen offivarusteessa olevan saatavillakin), koska tuo 38.5 on alkuperäiskokona ja muinoin yritin voimistella patrolliini 33:sia kumeksia vaan sehän ei katsurille sopinut vaikka nissanin korjaus käsikirjasta näytin perusteet, miksi mielestäni ne olisi tullut hyväksyä... (Tämä oli jo ennen sitä suurta kohua joka patrollin renkaiden ympärille sikisi). Hän tuijotti vain sokeasti (mikä taitaakin olla käytäntö nykyään) renkaan alkuperäiskoko -sarakkeeseen otteessa ja totesi saman kuin mitä nykyään kaikkialla "ei kolmeykkösiä suurempia" Samalla lain tulkinnalla hänellä ei mielestäni ole perusteita jättää noita hyväksymättä.

"Isänsä näköinen -muuten terve lapsi"
Vastaa lainaten