Näytä yksittäinen viesti
  #1  
Vanha 21.09.2005, 17:17
simov simov ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.09.05
Sijainti: Lohja, Finland.
Viestit: 89
Perusasetus

Volvo TGB 111 A:n hakureissu


17.09.2005 Volvo TGB 111 A:n hakureissu Ylämyllyltä.

5:48 mittarit nollille ja matkalle. Poutainen ilma ja pimeää on, lämpötila 3 astetta.
Tuli selvitettyä, että Volvo V70:n stereojärjestelmä on puuttellinen, kokeilin polttaa CD-RW -levyn jotta saataisiin vaihtelua radion tarjontaan, tietenkään kyseinen formaatti ei toimi näin vanhassa mallissa.

Kuva riesankappaleesta ja asema jota tuli kuunneltua, koska sieltä tuli eniten musiikkia:


6:25 mittariin kertynyt 44,4km aurinko jo nousee ja alkaa olemaan valoisaa, lämpötila -1 astetta.
9:40 Varkaus ja soitto auton myyjälle, paikaksi sovittiin Ylämyllyn Shell.

Tähtäin edellä meneviin autoihin. (puolikas kiikari kameran linssin eteen):


11:20 Ylämylly shell, hetken odottelua ja auto saapui paikalle, tutkimisen jälkeen sovimme kaupat ja hinta oli sovittu 4200€.



Viereisellä ST1:llä tuli samaan aikaan Pajero juomaan ja kuski ihmetteli, että komean maasturin hankkinut.

12:00 Saavuimme Joensuuhun sukulaisille kylään. Selvisi, että vaihdelaatikosta vuotaa öljyä.


13:45 Työkalut kaiken varalta autoon ja matka kohti Lohjaa alkaa.
14:00 Korvatulpat unohtui ostaa ja huoltoauto lähti etsimään niitä Ylämyllyltä, mutta epäonneksemme apteekki oli kiinni, seuraava apteekki josta tarkistamme on Varkauden apteekki.

Läppäristä loppui akku, kun olimme katsastaneet apteekin sijainnin gprs:llä ja loput on ilman aikoja jälkeenpäin kirjoiteltua.

Seuraavaksi menimme ihmetyttämään Varkauden ABC:n ympäristöä kahvitauolla ja saimme korvatulpat korviin, joiten matka voi jatkua hiljaisemmissa merkeissä, mitä nyt juttelu sujui kovemmalla äänellä.

Mikkelin suunnalla oli selkeästi ravit, kun tuli samoja heppa-autoja ravivankkureilla vastaan mitä mennessä.
Visulahden bensiinikilpailukeskuksessa oli halpaa 95E:tä 1,305€/l. Kulutukseksi saatiin laskettua 20l/100km mittarin näyttäessä 80km/h (todellinen nopeus 74km/h).

Ja Mikkelistä pois päin tuli myös perässä ravivankkureilla varustettuja heppa-autoja. Alla kolme volvoa peräkkäin:


Seuraava pysähdys ja portaalien lämpötarkastus olikin Tuuliharjan pysäkillä (on se vaan niin komea):


Letkaakin kertyi välillä mukavasti.


Noin 22:00 kotona ja nokka kohti läheistä hiekkakuoppaa autoa testaamaan.

Hiekkakuopan matkalla oli myös "ajoeste" normaaleille autoille, Lappländerille ei onneksi ollut:


Ja seuraavana päivänä samaiselle hiekkakuopalle ajelemaan, ensin mennään vähäsen mäkeä ja tuli lukotkin testattua:




Edited by - simov on 21/09/2005 18:44:23

Vastaa lainaten