Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja petroman
Kuulostaa hienolta jutulta. Mutta käyppä tekemässä omassa kunnassa kuntalaisaloite, ja tarkkaile aloitteen vastaanottajan ilmeitä.
Onko jossain olemassa kunta, joka ei olis voimakkaasti ulkoistanut lähes kaikkia muita hommia kuin kunnantalon sisäiset piparkakkukerhot?(Mitähän niissäkin ylipäätään tehdään, kun ei tarvi kummoista ropleemaa niin tilataan konsultti?) Saatikka hankkinut kalustoa, josta ei o muuta kuin kuluja. Koska urakoitsijalla on kalusto omasta takaa(yleensä justjust tarkoitukseen sopivaa, ellei ole mahdollisuutta maksattaa tilaajalla parempia. Se taas on ehkäisty tarjouskilpailutuksella).
|
Kysymykset on hyviä. Itselle on tuttua kun tuli nuorena oltua töissä kunnanvirastolla.
Voi olla niin, että kuntalaisaloite ei olisi tämän uuden idean käynnistämiseen riittävä signaali, ensin pitäisi tiet olla todella huonossa kunnossa. Jos joku taho, jolla on vajaakäytössä traktori lahjoittaisi sen uuteen käyttötarkoitukseen ja saisi muutaman hyvän veljen mukaan, voi olla mahdollista.
Jokatapauksessa idean takana pitäisi olla muitakin kuin yksi kuntalaisaloitteen laatija. Tärkeäähän on, että oikeat tahot saisi patsastella julkisuudessa ja kerätä pisteet!
Nuoret on voitu sysätä sivuraiteelle koska muut ovat porskuttaneet ja yhteiskunnan asiat eivät ole riittävän laajasti vaarantuneet.