Näytä yksittäinen viesti
  #1456  
Vanha 21.01.2018, 23:09
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

nii-in.


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja dodge3500 Näytä viesti
Mistä kannattais ostaa kansipahvi kun suurin osa sanoo et vain alkuperäinen kannattaa laittaa
Tuosta EU:sta irti pyristelevästä saaresta tilasin tiivistesarjan yms, ja tarkistin pikaisesti että kaikki reiät yms. on SILMÄMÄÄRÄISESTI samat ja kohdallaan.

Kannen tiiviste kesti(?) reilu 100 km 80-90 km/h O1 kärry perässä (max750kg)
-> siis kuomukärry perässä, yhdistelmän yhteispaino n.3200 kg.

Kun alkoi "ravistella" lämpömittaria, niin sammuttamatta ajeltiin takaisin, syyläriin lisättiin noin litra/100 km vettä..

Ja kansi pois, kannentiiviste pöydälle...
suurin syy kannentiivisteen "luhistumiseen-" lienee nuo kannentiivisteen ohjari holkkien n. 1mm heitto.
Ja ns. liekkirenkaat sylintereissä olivat myös pikkasen liian lähellä sylinteriä.
-> kantta kiristettäessä yhden sylinteri liekkirengas oli "krymppaantunut" sylinteriin, ja alkoi tehdä painetta syyläriin.

Tämä on hyvä esimerkki siitä, että jos haluaa hyvän ja halvan, niin pitää ostaa ensin se halpa, muuten se jää ostamatta.
(venttiilikopan tiiviste kesti n. 2 vuotta, kovo ihan koppuraksi/kutistui, onneksi se alkuperäinen oli vielä tallessa, nyt paikoillaan...)
Vastaa lainaten