Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja JiiPee
Onko Sahara ja Kobra sama rengas eri merkillä?
|
Sama kuvio niissä on ja molemmat on uusiokumeja. Uusiomaastokumien seos on yleensä aika pehmeä ja todellinen halkaisija 0,5-1" ilmoitettua korkeampi. Kuvion nimi on alkuperäisenä Geolander.
Itse ajoin Saharoilla ja onhan niissä ääntä tietenkin enemmän kuin tavallisissa nastoissa saati kitkoissa, mutta pito lumella ja varsinkin paksussa hangessa on hyvä, kunhan ei ole jäätä. Jotkut kuuluu laittaneen tämmösiin nastat. Melu on kuitenkin suhteellista ja minusta Saharoiden kanssa ei ole mitään ongelmaa. Edes Malatesta Kaimanin kuvio ei ole paha, mutta vastaavilla maasto-ominaisuuksilla oleva Bogger on jo mahdoton tiellä ajettaessa.
Jos tulee ajettua pääsääntöisesti (metsäauto)tiellä, eikä ole tarvetta poiketa paljoa ojan toiselle puolelle, niin laittasin allterrainit nastoilla tai sitten nuo Saharat. Jos jäästä ei ole pelkoa tai haittaa ja on paljon lunta, sohjoa tms., niin sitten ehdottomasti Saharat, muuten A/T:t nastoilla.