Viestiketju: diesel+ BLOWER???
Näytä yksittäinen viesti
  #33  
Vanha 06.03.2005, 01:08
jpisteh jpisteh ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.08.04
Sijainti: Finland.
Viestit: 185
Perusasetus

Lainaus:
quote:
tommosesta 3 sylinterisestä 2t detroid diesel koneesta oli otettu yli 300 kaakia vakiona semmoinen oli yhdessä
vanhassa allisin pillarissa. näin sellaisen rovaniemessä jossain pajan takapihalla. vuosi taisi olla 80 luvulla
en muista tarkkaan. ja on niitä näkyny ameriikan reissuillakin kuormureissa ja melu on mahtava,
300 hv kuulostaa kovalta 3-syl Detroit Dieselistä (vaikka viritettynä), itse muistelen kyseisen pelin tuottavan alta 100 hv. Taikka sinulla on vähän isommilla sylintereillä oleva 3-sylinterinen (sekin mahdollista).

Kaveri osti ison rautaveneen moottoriksi 2*6 syl Detroit Dieselin moottoripakeitin, ne olivat ensimmäisen elämän viettäneet järjestelyveturin keulalla. Muistini mukaan niistä lähti hiukka alta 200 hv per moottori. Paketilla pystyi ajamaan yhdellä tai kahdella moottorilla. Käyntiääni oli miehekäs (2000 rpm => 24000 työtahtia per minuutti). Moottori on aito teollisuusmoottori jossa voidaan vaihtaa pako ja imusarjan puolta, muuttaa pyörimissuunta tai pistää kaksi moottoria vierekkäin, 2-6 koneen liikkuvat osat ovat hyvin pitkälti samoja jne... Loppujen lopuksi motori ei mahtunut pellin alle, mutta ne kääntiäänet olivat PIRUN KOMEAT testikäytössä. Sen jälkeen moottorit myytiin pyöräkuormaajan moottoriksi, ne oli tarkoitus tulla yli 60t painavan louhoskuormaajan moottoriksi korvaamaan 14l Cumminssin, pelissä oli muistaakeni 18 m3 louhoskauha. Näköala oli hulppea ohjaamon korkeudelta.

Detroit Dieseliä käyttö Suomalainen linja-auton valmistaja Kabus Allison automaatin kanssa (Koiviston auto). Kun Detroittilainen fillaroidessa tuli takaa, ei tarvinnut kääntyä katsomaan, sillä käyntiäänestä tiesi kyseessä olevan Kabus.

2t-diesel ei ole "vääntävä" vaan vääntöä tulee kierrosten mukana... 3-syl Detroit Dieseliin pyöräkuormaajassa tutustunut.

Valmet 1102 ja varsinainen maastopeli Valmet Jehu (metsätraktori, joita puolustusvoimilla oli käytössä) tehtiin Comprex ahtimella. Comprex oli taloudellisempi kuin mekaaninen ahdin, mutta paremmin reagoivampi kuin turbo. Molemmissa oli muistaakseni 611 pohjana. Siinäkin käyntiääni oli mielenkiintoisen vinkuva.

j.h

Vastaa lainaten