Näytä yksittäinen viesti
  #4  
Vanha 02.03.2005, 22:34
JF JF ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 14.11.03
Sijainti: Espoo
Viestit: 1.786
Perusasetus

En tiedä onko kerhon puheenjohtaja saanut vielä kokeiltua, mutta hänellä on tarkoitus sovittaa vanhempaan 3B-koneeseen, jossa ei vielä ole järkevää lisähihnapyöräoptiota kampuran päässä (en ole varma mutta saattaisi olla saman mallinen kuin sinullakin) uudemman 3B-koneen hihapyörää, johon saa jo sitten Toyotalta kohtuuhintaan (alle 70 euroa 1-uraisesta) uusia kuudella pultilla kiinnittyviä lisähihnapyöriä.

Ongelmana oli vain että kampuran päässä oleva mutteri on ns. tiukassa, käytännössä vaatisi kardaanien asentamista ja jonkun painamaan jarrua samalla kun mutteria paukutetaan irti. Muutoin lähtee kampura vain liikkeelle, 20:1 -puristuksista huolimatta.

Joo... täytyypä selvittää mitä ne useampiuraiset hihnapyörät maksavat, esim. BJ-75:sta, vai ovatko ne sellaisia päällekkäin asennettavia malleja, tuli nimittäin vähän lisää pyöritettävää laitetta kampuralle aftercoolerin impelleripumpun muodossa.

Vastaa lainaten