Tänään ei meinannu virtalukko toimia millään. On kai niin kulunut että meni jotenkin "lukkoon" eikä kääntynyt mihinkään suuntaan. Vara avaimella lähti toimimaan.
Voipa olla avainkin kulunut. Hj:ssa ainakin oli samaa ropleemaa, avaimen vaihdolla hoitui vuosiksi.
Nopeusmittarin kanssa jotain outoa. Alkuun piti meteliä ja se korjautui uudella vaijerilla. Nyt kuitenkin mittari alkaa yhtäkkiä pitämään kauheaa meteliä ja nopeus pomppaa 180 Kmh tai ihan tappiin. Taitaa olla mittari vainaa? Kuulostaa kun "rattaat" pitäs mittarin sisällä meteliä.
Bj:n mittaria olen joutunut elvyttelemään turhankin usein. Putsausta cliinerillä ja aseoljyä tippa mittarin akselille on usein auttanut. Sielläkin ne vanhat valaanrasvat rupeavat joskus menemään jankiksi. Katsoa kannattaa myös matkamittarin välitykset, Hj joskus pakkasella katkaisi rattaan nailontapin.
|