Näytä yksittäinen viesti
  #9  
Vanha 17.04.2017, 21:16
Subbe89 Subbe89 ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 03.06.16
Sijainti: Sipoo
Viestit: 27
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja mattiluoto Näytä viesti
Elikkä vinkkelimallisesta öljynsuodattimen jalasta lähtee putket jäähdyttimelle. Voiko putket irroittaa ja lähdöt tulpata ilman ongelmia? Moottorina siis 5.7 tbi vm 1989
Oman -89 TBI:n letkut vuotivat svenssonin korjausten jälkeenkin mahdottomasti, joten tuli selviteltyä.
Juttua oli ison maan foorumeilla ja suurin kiista vaikutti olleen siitä, suodattuuko öljy ollenkaan kun lähdöt tulpataan.
Muutama valokuva oli eräällä omatoimi-insinöörillä esittää asian puolesta ja itsekin päädyin uskomaan, ettei menettely aiheuta suodattimen ohitusta.

Öljynpaineet tallella ja ihan putsia lientä tuhansien kilsojen jälkeen. En ole huolissani.

US-partsista muistelivat varsinkin Detroiteihin myydyn satoja letkuja silloin kulta-aikana, kun eivät kestäneet tärinää.

Lämpöihin liittyen öljynlauhdutin tulee Z82 Towing Packagen mukana johon kuuluu (oleellisesti) myös koukku ja sähköt.
Itse en hinaa mitään joten päätös pissaavien letkujen eliminoimisesta näin lamakaudella oli helppo. Varminta olisi kai vaihtaa suodatinjalka tavalliseen, niin ei tarvitse spekuloida paineventtiilien toimintaa.
Vastaa lainaten