Viestiketju: Huohotin
Näytä yksittäinen viesti
  #2  
Vanha 27.02.2005, 20:07
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Periaatteessa noin. Kaksisylinterinen ei huohota, jos mäntien vaihe-ero on 180 astetta, mutta jos samassa vaiheessa, niin käyttäytyy kuten yksisylinterinen. Kolme - ja viisisylinterinen nelitahtikone mielestäni on myös huohottamaton, jos sytytysvälit ovat tasaiset (120 asteen kammenkulmat 3-sylinterissä tai 72 asteen kammenkulmat 5-koneessa).

Kampiakselin suunnittelussa tärkein asia on tasaiset sytytysvälit, koska sillä saadaan tasainen vääntömomentti. Seuraavaksi tärkein on massavoimien tasapainotus: nelitahtinen rivinelonen on tasapainossa ensimmäisen kertaluvun voimien ja momenttien suhteen, mutta toisen kertaluvun momentti jää, eli kone nyökkii kaksinkertaisella kampiakselitaajuudella. Rivikuutonen ja 90 asteen V8 ovat tadsapainossa kaikkien 1. ja 2. kertaluvun voimien ja momenttien suhteen.

Vaikka Harrikkamiehet mitä väittäisivät, niin V2-moottori on aivan pöljä, koska sytytysvälit eivät ole tasaiset eivätkä massavoimat mitenkään tasapainossa.

Huohotin vedetään uusissa koneissa imukanavaan päästöjen vähentämiseksi eli huohotuksessa syntyvä öljysumu poltetaan. Uusimmissa moottoreissa on vielä labyrintit, joissa öljysumua nesteytetään takaisin öljypohjaan. Huohottimen johtaminen ulkoilmaan ei paranna mitenkään koneen käyntiä.

Yleensä eristeitä ei letkuissa tarvita, paitsi ranskalaisissa moottoreissa :-)

T, Antti

Note! This message was posted anonymously!
Vastaa lainaten