Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Hippanoppa
Nonni pojaat. Ny o piäni onkelma. Ooppeli ei käy.
Lauantaina ajelin sillä ihan normisti ja ei mitään vikaa. Eilen lähin kylille ja starttas ihan ok. Noin 3km ajettuani alko nykiin. Sammui. Ei käynnisty. Sit ku apu oli jo tulossa ni starttas kummiski.
Käänsin nokan kohti kotia ja pääsin suunillee puolisen kilsaa kotiakohti kun taas sammu.
Tänään ei mitään elonmerkkejä. Akku nyt latauksessa kun ehkä hiukan paremmin pyöritti hetken aikaa laturin oltua kii.
Voiko siis akku tiltata noinniinkuin kesken ajon? (akku 7/2013)
Vai olisko ehken vika sytytyksen ohjausyksikössä?
Vai niinku mitähän tässä alkas arpomaan...
Ja niin ne tärkeimmät tiadot - kadett e -91 1,8 koneella
|
Kaasari vai ruisku?
Ihan ensimmäiseksi kattoo sulakkeet jos kaikki on ehjiä, sitten
Aloitella vois vaikka apukaapeli akun -navan ja koneen korvan väliin jos rapsii virrat päällä, uusikaa moottorin maadoitus kaapeli jos ei apukaapelilla maadoittamalla käynnistynyt.
Ruiskussa bensaletku irti ja kaveri laittaa virrat päälle tuleeko bensaa? Kaasarissa sama homma, mutta kaveri starttaa tuleeko bensaa?
Jos tulee bensaa sitten tulppa irti ja kierteestään metalliin, kaveri starttaamaan tuleeko kipinää?
Jos tulee bensaa ja kipinää, niin jako uudella remmillä kohdalleen ja auringon laskuihin
Jos tulee bensaa, mutta kipuna puuttuu.
Jakajan kansi auki ja kurkkimaan onko mitään ihmeellistä siellä.
Jos näyttää normaalilta ja puhtaalta
kattoo puolan johdot, että kaikki on kiinni ja ehjät.
Jos puolan johdot on ehjät ja kiinni kunnolla uutta puolaa
Noi kun on katottu kannattaa alkaa miettimään boxeja
Ja sulakkeet ihan ensimmäisenä kattoo, et on varmasti ehjät, jos näyttää ehjältä ja virta kulkee paikallaan kynällä kokeillessa läpi se ei tarkoita, että sulake olisi ehjä.
Joo kuulostaa erityisen typerältä, mutta vasta kouraan ottamalla huomasi, että lanka on rasittunut poikki ja yhdisteli joskus kun kuu ja planeetat oli kohdillaan