Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja qaw
Älä ainakaan Ouluun.
Jos onkin etelässä autoilijat tarkoituksella mulkkuja, niin täällä ne on sokeita, tyhmiä ja kädettömiä. Jatkuvaan tahtiin saa väistellä mitä ihmeellisimpiä tempauksia, punaisia päin ajo on ihan normaalia ja sosiaalisesti hyväksyttyä toimintaa. Tuntuu olevan sellanen "ei se mitään haittaa" - kulttuuri. Ei se mitään haittaa että ajan tässä punasia päin ja muut joutuu väistää. Ei se mitään haittaa että tuo ajoi punaisia päin ja jouduin väistää. Ei se mitään että vähän ajan tässä yksisuuntaista vastaan, hyvinhän tässä kaikki mahdutaan kulkemaan. JNE.
Ja se moottoritie. Voi jeesus varmaan suomen vaarallisin tienpätkä. Yhdet tulee rampilta 60 vauhtia sekaan, toiset joko väistää ohituskaistalle peileihin katsomatta tai sitten jos joku tuleekin reippaamin, niin yritetään viimeseen asti estää. 10v pörräsin päivittäin työkseni pk-seutua ympäri- koskaan ei ole jännittänyt niin kuin täällä motarilla joka kerta.
|
Limingasta pohjoiseen päin pelottaa todella ihan omat säännöt siellä Oulun keskustassa tulee raskasta kalustoa tooodellaaaa pitkillä punaisilla vaikka vihreät palanut muille jo hetken, ajattava kuin aina tulossa STOP merkin takaa vaikka vihreät syttyisivätkin.