Viestiketju: Mopoauto
Näytä yksittäinen viesti
  #5  
Vanha 26.02.2017, 00:54
tth tth ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 08.10.06
Sijainti: Ilomantsi, Finland.
Viestit: 207
Perusasetus

Ajattelimpa ottaa kantaa asiaan mopoauton kuljettajan isänä.
Ihan ensimmäiseksi olen kansanedustaja Heinosen kanssa samoilla linjoilla. Mopoautojen (mauto )sijaan pikku henkilöautot 60 km/h rajoituksella ja rekattu kaksi paikkaiseksi. Ne ovat sata kertaa turvallisemmat kuin mautot, 60 km tuntinopeus vähentää nopeuseroja taajamissa ja sen lähettyvillä ja kaksipaikkaisuus vähentäisi yllyttäjien määrää autossa. Kuin myös muutaman vuoden jälkeen mahdollinen siirtyminen samaisella autolla B-korttiin olisi luontevampaa kun jo olisi jotain tuntumaa autoon.

Kun meilläkin tuli ajankohtaiseksi hankkia kulkuneuvo pojan lähestyttyä 15 vuoden ikää, niin kyllä asiaa mietittiin monesta näkökulmasta.Kun meilläkään ei nuo bussit kulje joka vartin päästä , eikä me vanhemmat joudeta aina kuskaaman tarpeen tulle, niin joku kuljin pitäis hommata pojalle.

Vaihtoehtoja :T-kortti ja traktorimönkijä, mopokortti ja mopo tai mopoauto ja kortti sille. Mopo kortti tai t-kortti olisi helpot kun ei tarvi ajaa edes inssi ajoa, mopolle vain käsittelykoe. Mopoautolle pitää ajaa inssikin. Siis periaatteessa mopolla ja mönkijällä ei kukaan tarkasta osaako oppilas oikeasti ajaa liikenteessä, vaikkakin mopolle annetaan koulutusta liikenteessä. Kaikki pitää tietysti läpäistä teoria koe.
Päädyttiin sitten mopoautoon, onpahan sääsuoja ja näistä vaihtoehdoista kuitenkin turvallisin. Ja opetus
suoritettiin opetusluvalla, eli opetin itse.

Meillä on ympäristössä metsäteitä missä poika pääsi opastuksen jälkeen ajelemaan ja tutustumaan mauton ominaisuuksiin.
Ja kun aloitimme varsinaisen opetuksen niin ensimmäisenä taoin pojalle oikeaa ASENNETTA !!!!!!
ASENNETTA että hän ei ole maailman napa. ASENNETTA että liikenteessä on muitakin. ASENNETTA että liikenne säännöt on tehty noudatettaviksi. Ja myös että ei ole ETUAJO OIKEUTTA vaan
väistämisvelvollisuus. Siis jos sattuu kolmion takaa tulemaan rekka eteen, niin ei ajeta alle siksi, että minulla
on etuajo oikeus !! Nykyään kun nuorisolle jo koulussa taotaan päähän että heillä on oikeus tehdä sitä ja
oikeus tehdä tätä...

Ja vaikka ylläolevasta tekstistä voisi luulla, niin ei meillä koskaan kirosanat lennelleet opetuksen aikana, vaan meillä oli ihan hauskaa. Siinä opetuksen ohella sai tutustua nykynuorison elämään ja ajatusmaailmaan.

Mutta loppujen lopuksi nuorisokin pärjää liikenteessä kun vain saadaan sisäistettyä se oikeanlainen suhtautuminen liikenteessä. Kunnioitetaan muita tiellä liikkujia, vaikka kaikki eivät aina huomaa/ymmärrä tekevän vastoin sääntöjä. Jokainen tekee joskus virheitä. Taustapeilit ei ole vain peruuttamista varten, niistä näkee että myös takana on liikennettä, koskee varsinkin mauto kuljettajia. Tilaa pitää antaa ohittajille tarvittaessa heti kun mahdollista. Välttää mahdollisesti ajelua isommilta teiltä suurien nopeus erojen takia.

Ja jos joku on hankkimassa nuorisolle mopoautoa, niin muistaa että suurin tekijä on siellä ratin takana, asenne pitää olla kohdallaan. Ja kaikesta huolimatta mopoauto on turvallisempi kuin mopo, vaikka isommassa onnettomuudessa ei paljon muovit ja alumiini häkkyrät suojaa. Siksi olen Heinosen kannalla henkilöauton muuntamiseksi mopoautoksi tietyillä reunaehdoilla.

Tämä voi tuntua paasaamiselta, mutta tämä on minun näkökulma mauto kuskin isänä.
Vastaa lainaten