Viestiketju: Jeep Grand Cherokee ZJ
Näytä yksittäinen viesti
  #1382  
Vanha 21.02.2017, 23:56
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.446
Perusasetus

Varmaan certanium- puikko olisi se paras, mutta ihan migillä minä olen omani korjannut - niin XJ:n etujarrujen kolot, kuin myös ZJ:n takajarruista. Hyvin ne on toimineet


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja JAMANT Näytä viesti
Ja jos oikein tarkasti mennään, niin jarruosia ei sais hitsata, mutta: jatkakaa....
Ei virallisesti saisi, mutta kuten olen joskus aiemminkin tainnut todeta niin Trafin byrokraatithan saisi vähintään paskahalvauksen kun näkisivät miten raskaamman sarjan kalustoa rakennetaan tehtaalla, tai miten niitä korjataan

Minua jotenkin edelleen vituttaa Trafin kanta, että jotain henkilöauton kokoluokan himmelin valuteräsosaa ei saa korjaus- tai täytehitsata - ei siis edes luokkahitsari - kun se on olevinaan niin saatanan vaarallista ja kaikki kuolee.
Mutta kuitenkin vaikkapa 500 tonnia nostavan nosturin nostolaitteen valuosia voi ihan huoletta korjaushitsata, yms.. Ei tuossa hommassa ole mitään järkeä eikä logiikkaa..
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten