Aika vähäisesti on tullut itse tallia tullut edistettyä. Isoin harppaus tuli kattovalojen asentamisesta, jonka jälkeen Jeepin korjaaminen muuttui aavistuksen mukavammaksi. Katossa on nyt siis 6 kpl 42W LED-valoja, ja parvihyllyn alapintaan on tulossa myöhemmin vielä 8 kpl 32W valoja. Jo nykyisellään valoa on enemmän kuin missään aikaisemmassa tallissani.
Kompressori tuli myös kotiin - 11 kW lamellikompressori 1,75 m3 tuotolla ja 300-litrainen rosterisäiliö lisäksi. Jännitys oli että riittääkö 25 A d-luokan johdonsuojat tälle, ja parin käynnistyksen perusteella riittää. Saunaa ei kyllä voi lämmittää samalla tai talosta menee 35A pääsulakkeet. Aika näyttää tuleeko tämän kanssa ongelmia vai ei. Pääsulakkeet voisi toki kasvattaa 50A kokoiseksi n. 1000 euron nimellisellä maksulla. Kuvassa kaverina rakennuspuuhissa ollut Sencolainen.
Tammikuussa tuli ensimmäisen kerran yli 20 asteen pakkasia, eli VILP lopetti lämmityksen. Tällä perusteella täytyy kyllä laittaa tuohon lisäksi putkikattila tms. lisälämmönlähde. Kahden päivän aikana lämpö ehti laskea sisällä jonnekin +5 asteen tietämille ja aloin jo suunnitella sisältilan lämppärin käynnistämistä. Oli kuitenkin sen verran lyhyt pakkasjakso että tähän ei joutunut turvautumaan. Jos tallissa ei olisi vesijohtoa niin sitten ei juurikaan haittaisi, mutta etenkään painepesuri ei tykkää jäättymisestä.
Tammikuussa tallin lämmitykseen meni ennätykselliset 418 kWh sähköä eli tuollaiset 40 euroa. VILPille tuli 28 käynnistymiskertaa ja 204 kompressorituntia lämmitystä.
Käyttämäni picasaweb-galleria on taas askeleen lähempänä lopetusta, joten epäilen että näiden kuvien linkkaaminen ei toimi kuin hetken. Koitetaan kumminkin.