Viestiketju: Jeep Grand Cherokee ZJ
Näytä yksittäinen viesti
  #1300  
Vanha 14.01.2017, 10:57
PunisherFIN:n Avatar
PunisherFIN PunisherFIN ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.07.13
Sijainti: Savonlinna
Viestit: 1.883
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timo_L Näytä viesti
Riippuu aika paljon myös akusta mikä mahtuu. Maksimikoko ainakin '96-'98 ZJ:ssä (I6 tai V8) on jonkin verran alle 300mm pituutta, n.180-190mm leveyttä ja n.200mm korkea. Joitain 90-100Ah akkuja löytyy tuossa kokoluokassa, paljon tuon kokoisista on ~70-85Ah.

Toisaalta akun kapasiteetti ei ole ainoa merkityksellinen asia, ainakin itse katson paljon enemmän akun kykyä ottaa varausta vastaan ja sitä miten paljon se pystyy antamaan varausta ulos.
ZJ:n laturit on 90A-150A, ja suoraan paikalle pultattavana oikeilla liittimillä löytyy helposti ja kohtuuhintaan väh.136A latureita niin tilanne on hyvä. Koska autossa siis on iso(hko) laturi, niin jos akku kykenee ottamaan kunnolla virtaa vastaan ja antamaan sitä ulos niin oikeastaan ihan yksi paskanhailea onko pellin alla esim. 75Ah vai 95Ah akku
ei miulle oikeen oo ollu akuissa kun kaks merkkiä, exiden premiumit ja optimaa.. nyt WJ:ssä duracellin AGM, katotaan menikö rahat paskaan vai miten jätkän käy totta joo, ei sil oikeesti ole merkitystä noissa, ehkä sit justiinsa kun auto vaikka seisoo pari-kolme vkoa ja pitää koittaa pakkasesta väkisin käyntiin, ainua et nois exideissä taitaa 900A+ starttivirrat tulla vasta olikohan 90 tai 95Ah akuista.. tosin ei maha olla merkitystä antaako 850A vai 900A
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
Vastaa lainaten