NP242 ja 249 käyttää samoja kuoria, eli siltä osin ovat vastaavat. Tosiaan kaikki saumat menee tiivistemassalla kasaan kuten Jamant totesi, ei ole tiivisteitä.
Sisäänmenoakselin laakeri kannattaa varmistaa laakerin numerosta; sisäänmenoakselia on todellakin useaa eri tyyppiä missä myös laakerit on erilaiset. Jos käytät jakolaatikon auki, niin itse suosiolla vaihtaisin kaikki laakerit samalla; eli ainakin sisäänmenolaakeri, mahdolliset pääakselin sisäiset laakerit (muistaakseni 249:ssäkin on neulalaakerit pääakselilla?), takapään lähdön laakeri häntäkappaleesta, sekä etupään lähdön iso laakeri etulohkosta.
Input gearin sisään painettu laakeri, ja etuvedon lähdön taaempi (takalohkon sisään painettu) laakeri on paskamaiset vaihtaa jos ei löydy sopivaa ulosvedintä. Itse jätin ne aikanaan vaihtamatta juuri siksi ja ne oli vielä ehjän tuntuiset muutenkin.
Muista vaihtaa sekä vaihdelaatikon takastefa, että input gearin sisääntulostefa kun jakis on irti! Oli ne nyt ehjiä tai ei, niin viimeistään jakista paikalleen laittaessa vaihteiston alkuperäinen takastefa alkaa vuotaa kuitenkin