Näytä yksittäinen viesti
  #4  
Vanha 27.10.2016, 23:05
Hessu888:n Avatar
Hessu888 Hessu888 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.10.07
Sijainti: Finland
Viestit: 2.949
Perusasetus

Kiitoksia, mutta vielä ois vaikeuksia!

Tutkin hieman ja löysin kuvan, jonka mukaan ko. moottorista puuttuisi ne pikkukomponentit kokonaan mitkä perien lukoissa on.
https://forum.ih8mud.com/attachments..._4-jpg.650305/ ja
https://forum.ih8mud.com/attachments..._5-jpg.650306/

Etuvastus kuulostaisi helpolta, mutta jotta homma ei menisi liian helpoksi, niin jostain pitäisi keksiä vielä ohjauspuoli tuolle moottorille. Moottorin alkuperäinen ohjaus tulee CDL releen eli transfer control boksin kautta, mutta sekin on 12V osa, joten tarttisi varmaan sen tilalle keksiä jotain 24 volttista.

Löysin tällaisen http://webpages.charter.net/raventai...20TRANSFER.pdf ja siellä pdf-sivulla 12 on kytkentäkaavio koko roskalle. Voisikohan tuon koko homman yksinkertaistaa tällaiseksi https://www.landcruiserclub.net/comm...puq-gif.48684/ joka on perälukon ohjaukseen piirrelty? Tuokin on mulle liian monimutkainen joten avatkaapas mikä toi oikeen reunan neliö on? 2-napaista vaihtokatkasijaako se vaan kuvaa?
Vastaa lainaten