Näytä yksittäinen viesti
  #439  
Vanha 23.10.2016, 20:31
offroadjouni:n Avatar
offroadjouni offroadjouni ei ole kirjautuneena
Super Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.06.02
Sijainti: Kirkkonummi
Viestit: 6.491
Perusasetus

Lattian hiomista ja käsittelyä


Päivitystä: Julkisivu on suunnilleen nipussa ja ikkunanpielet vielä vähän vaiheessa. Ei olis paljosta kiinni mutta kun ei millään jaksaisi pimeässä näitä tehdä päivät lyhenee koko ajan.



Lattia hionta on ollut mielessä pitkään, mutta detailit on olleet epäselviä. Haaveilin jossain vaiheessa HTC Superfloorin tapaisesta kiiltohiotusta betonilattiasta sen kestävyyden ja helppohoitoisuuden vuoksi. Kiitohionta tuntuu olevan melko tuntematon lattiankäsittelymenetelmä, mutta joitakin toimijoita löytyy, esim. http://www.kiiltohionta.fi/lattian_hionta ja http://www.dyny.fi/fi/galleria/kuvat/saneeraus . Jokaisella tekijällä on omat aineet jotka on just ne kaikista parhaat, ja minkäänlaista puolueetonta tietoa ei tunnu olevan. Yhden tekijän kanssa kun puhuin niin hintaa olisi tullut lähes 50 € per neliö, eli tuollaiset 4500 euroa 90 lattianeliön hiomisesta. Lompakko tai mielenterveys ei kestä maksaa tuollaista summaa kiiltävästä lattiasta, joten ajattelin kokeilla köyhän miehen mallia tekemällä itse.

Lattiaan on siis laitettu Korodur HE 2 -sirotepinnoite (samankaltainen kuin Mastertop) valun yhteydessä, joten pinta on jo valmiiksi kohtuullisen sileä ja kova. Sirotepinta ei kuitenkaan estä lattialle putoavan öljyn imeytymistä, joten tästä syystä halusin pintaan vielä silikaattikäsittelyn. Natriumsilikaatti maksoi 170 euroa / 20 kg, ja laskennallisesti siitä riittäisi 200-400 m2 sirotepinnan käsittelyyn http://www.piimat.fi/ . Silikaatin asennusohjeiden mukaan betoninhoitoaine ja sementtiliima pitää poistaa ennen tuotteen levitystä. Minähän en ollut sementtiliimasta kuullutkaan aikaisemmin, mutta sen pitäisi siis olla heikompi kerros betonin pinnassa. Ei tuosta sirotepinnasta kuitenkaan löytynyt heikkoa kerrosta, mutta ajattelin että hion pinnan lattianhoitokoneella ennen levitystä.

Noissa kiiltohiontaratkaisuissa käytetään tuollaisia pienempia timanttilaikkoja (esim. http://www.superconcretetools.com/e_products/?big_id=1 ) joita kiinnitetään yleensä 4 kpl hiomakoneen isompaan laikkaan. Näissä pyörintänopeus on merkittävästi suurempi kuin mitä tavallisissa lattianhiomakoneissa (~200 vs 1200 rpm). Nopeakierroskoneita ei tuntunut saavan mistään vuokralle, joten DIY-meiniki meni hankalaksi sekin. Jahkaaminen ja täydellisyyden tavoittelu sai siis jäädä ja päätiin koittaa seuraavaa konfiguraatiota:

Lattianhiomakiekko 16, 80, 120
Exper SuperBurnish timanttilaikkoja 200 ja 400 (http://www.a-palojoki.fi/)
Halpoja kiinalaisia 4" timanttilaikkoja karkeudella 500 http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...=1303767459004



Karkein 16 paperi ei syönyt pintaa juuri ollenkaan. Tunnin verran koitin hinkuttaa n. yhden neliön aluetta jossa oli pientä pykimään. Totesin että ei kannata jatkaa tuota sen enempää ja vetäisin koko lattian ensin 80 ja sitten 120 paperilla. Sen jälkeen vaihdoin 200 SuperBurnishiin, jossa olikin hyvä että kun laikka on pehmoinen niin se hioo myös kolhujen pohjalta. Käytin tällä kertaa märkähiontaa. Lattian kuivamisen jälkeen levitin silikaatin lastalla ja telalla, ja pesin vedellä puolen tunnin jälkeen ohjeen mukaan.



Seuraavana päivänä laitoin 400 SuperBurnishin koneeseen ja ajoin sillä koko lattian läpi. Nyt kun silikaattia tuli paketissa tuplamäärä, joten ajattelin että vetäisen sillä heti perään uusintakäsittelyn niin että pääsen aineesta eroon. Tällä kertaa käytin levittämiseen hoitokonetta ja tuota 400-laikkaa. Puolen tunnin päästä pesu ja sitten vuorossa kiinalaisten laikkojen testaaminen. Laikat jäi hyvin kiinni tuohon Burnish-laikkaan, ja ajelin sillä lattian kahdesti läpi kuivana.



Pihalla alkoi sataa joten tuli kiire saada kamat takaisin sisään. Nopea harjaus ja valokuva todisteeksi että kun on riittävät kirkas valo niin saa heijastuksen kuvattua lattian kautta.



Timanttilaikat olivat lähes uudenveroiset edelleen. Nämä toimivat yllättävän hyvin hintaisekseen.



Enpä tiedä oliko tässä mitään järkeä, mutta vihdoinkin lattian kanssa puljaaminen on ohi. Nyt voisi vähän hyllyjä ja kaappeja pystyttää sisälle.

Viimeksi muokannut offroadjouni : 23.10.2016 20:40
Vastaa lainaten