Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja estate
Siirtolapuilla, autokohtainen liikennevakuutus tai henkilökohtainen liikennevakuutus Pohjolasta. Autokohtainen vakuutus maksaa muistaakseni jotain luokkaa 20€ vrk.
Mulla on henkilökohtainen liikennevakuutus Pohjolasta, maksaa satasen vuosi ja saa ajaa vaikka joka päivä eri autolla kilpaa. Mutta tässä on sitten huomioitava, että vakuutus ei ole voimassa jos joku muu on ratin takana.
Näin lukee vakuutuskirjassa:
ei-rek, rekisteröimätön ajoneuvo, rekisteröimätön kilpa-auto, jokamiesluokan kilpa-auto, yksityinen
merkki: jokamiesluokan kilpa-auto
valmistenuemro: ei tiedossa
ajoneuvoryhmä: rekisteröimätön kilpa-ajoneuvo
ajoneuvon käyttötarkoitus: yksityinen
|
Saisko tota kuin avoimeksi, eli ilman määritystä jokkisautosta tai kilpa-autosta
Ja pikkasen kattavemmaksi, esim. työkoneet ja traktorit sekä mönkijät ja moottorikelkat
Kelkassahan ei ole kuin vakuutuskilpi ja trukkiin tarttee kait vaan vakuutuksen ja valot jotta saat yleisiäteitä hortoilla menemään
Mites veneet oliko niissä veroa vai vakuutus, harvoin veneilevällehhän toi vakuutus ois onnellinen, ei rekisteröintejä tai muita paskoja, mutta ois vak.paprut näyttää et on mulla tässä vakuutukset