Näytä yksittäinen viesti
  #1  
Vanha 11.08.2016, 12:33
Karvapöpö:n Avatar
Karvapöpö Karvapöpö ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 28.01.10
Sijainti: Porvoo
Viestit: 306
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Porvoon Hilma Näytä viesti
Simpukan kaveri eli apusimpukka apukuskin puolella on kuuemma väljä ja se tarttee saada tiukaksi. Mitäs keinoja ootte käyttäneet?

a) kokonaan uusi apusimpukka 300e ++ ?
b) simpukan sisälle uutta akselia ?
c) jokin muu ?
Joskus tainnut itsekin asiasta kysellä foorumilla. Mutta omaan autoon joudun apusimpukan vaihtamaan lähestulkoon vuoden välein. Edelleen on kellarissa kaikki vanhat simpukat rivissä. On tullut kokeiltua Motonetin alle 100e apusimpukkaa ja sitten Fixukselta ostettua lähemmäs 300e:n osaa ja ihan yhtä pitkään ne on kestäneet mulla. Tulin siis siihen tulokseen, että jatkossakin käyn Motonetistä sen hakemassa ja vaihdan joka vuosi uudestaan.

E: Kerran kävin Toyotalta hakemassa apusimpukan helatkin, mutta ne eivät tietenkään käyneet tähän Motonetin osaan ja toisekseen multa väljistyy aina se pallonivel. ja sitähän ei korjaa mikään.

Vastaa lainaten