tohon työvalo juttuun vaikuttaa aikapaljon että onko rekisteriotteessa se maaginen G-kirjain. tavallisiin pakuihin ja kuormureihin ei saa laittaa kuin kuorman purkauksen ja lastauksen kannalta tarpeelliset työ ja apuvalaisimet. mut G autoihin saa laittaa maastoajossa tarpeelliset työ ja apuvalaisimet. voi olla vaikee perustella miks pakun etu ikkunan päällä on lastausvalot ku ikkuna ei edes aukea.
ja noihin peruutus valoihin, jos ne on katkaisijalla ne on työvalot ja jos sytytys on vaihteen mukaan ni ne on pakkivalot. näin ainakin mua infottiin konttorilla. ja niiden pitäis olla jotain muita ku lisäpitkiä tai sumareita esim. just työvaloja malliltaan.
sitten vielä et työvalot saa olla katolla tai ihan missä vaan ku ei estä kuskia näkemästä, mut niitähän ei sitten saakkaan käyttää motarilla.
L-200 ehti laittaa jo näköjään tollasta virallisen näköistä tekstiä....
Edited by - Rölli on 15/02/2005 20:58:43
|