Tehtiin Teron kanssa pieni elämysmatkailu Karjalaan, tarkoitus oli mennä Salmi-Orusjärvi-Kaunoselkä-Kolatselkä-Suistamo reitti.
Pääasiassa ajeltiin ihan karttateitä
Kolhooseja matkan varrelta, mantsinsaareen päin mentäessä
Takas tullessa iskari vähän ikävästi kolkatti, korjattiin epämiellyttävä ääni ja Tero irrotti koko kolkattimen
Jonkun matkaa ajettuamme ikävä kolina voimistui pikkuhiljalleen jälleen... Panhardi ol revennä rungosta, oi kuinka ikävää.

Aikamme ees taas ajeltuamme kurvattiin erään hallin pihaan paikallisen sprintterin perässä apuja kyselemään. Kultahampainen rekkakuski soitteli aikansa, ei saanut kaveriaan kiinni ja lopulta viittilöi Teron kyytiin ja käski minun jäädä hallin pihaan odottamaan jeepillä. Sanotaanko,että hetkellisesti oli aika mielenkiintoinen fiilis jäädä yksin sinne iirantiiran käkkärään ja yks lähtee paikallisen humun kanssa takaisin Salmiin

Aikani odottelin ja kas vain, sieltähän mersseedes kurvasi takaisin ja isäntäkin ol tallessa. Ystävällisesti hän sitten ol käyny paikallisen "automasterin" luona sopimassa hitsauksesta. Sinne sitten ajettiin
Korjaus suoritettiin sujuvasti, suomea jonnii verran puhuva automaster oli muuten myös alan harrastajia

Noh, runko ol jo väsynyt elämäänsä ja jonnii matkaa hyppyytettyämme se riisuitui taas irti. Korvataan kuormaliinoilla.
Aika pitkään harhailtiin ja ajettiin ties missä korvessa, mutta lopullisesti matkan keskeytti pieni takaisku takakardaanin kanssa.
Varmuuden vuoksi päätimmä kääntyä takaisin kohti sivilisaatiota eikä lähdetty yrittämään Kaunoselästä Koltselkään vaan palattiin Sortavalan kautta kotiin.
Orusselän suomalaisten rakentamaa kirkkoa muuten kannattaa käydä ihailemassa, mie en uskaltanu kiivetä tapuliin kun välikatto oli romahtanut osittain