Testasin viime viikolla virran riittävyyttä useamman peräkkäisen päivän ajan kompressorikylmälaukun ja 60W paneelin yhdistelmällä. Paneeli on japanialainen Kyoceran tekemä vuodelta 1997 ja toimii hyvin edelleen. Paneelin maksimijännite ilman kuormaa on 27V ja normiteholla kuormitettuna n. 18-20V. Säädin on MPPT-tyyppinen hakkurisäädin. Näitä myytiin silloin Neste NAPS -järjestelmien osina täällä,
Kylmälaukun kompressori käy ajoittain lyhyitä pätkiä ja ottaa silloin 4A virran. Ympäristön lämpötila oli n. 22-25 astetta. Kaljojen kylmentämiseen sitä ei isommin käytety, vaan enemmänkin ruokien säilyttämiseen. Muuta kuormaa oli käytännösä n. ½-1 tunnin TV:n katselu iltaisin. Pari kännykkää ladattiin yön aikana. Akkuna on kuorma-auton aku 180Ah. Aurinko paistoi joka päivä aamusta iltaan. Akun varaustilan toteaminen tehtiin ominaispainomittarilla.
Viiden vuorokauden kokeilulla pysyi akku melko täyteen varattuna. Nyt oli paneelituoton kannalta 100% olosuhteet, eli ei varjoja eikä pilviä. Kaikki haitat paneelin toiminnassa tarkoittaa tässä kokoonpanossa (ja kulutuksessa) aggrekaattivirran tarvetta akun lataamiseksi, jos kulutusta on enemmän kuin 2-3 vuorokautta peräkkäin.
__________________
Jukka
|