Onko siinä kytkentäkotelon kannessa mitään ohjetta tai vinkkiä kytkemisestä eri nopeuksille?
ABB:n kaksinopeusmoottoreista on kaavioiden mukaan ainakin osassa kahdet ihan erilliset kolmioon kytketyt käämit ja nopeus valitaan vain syöttökaapelin paikka vaihtamalla joko 1U-1V-1W tai 2U-2V-2W. Löysin jonkinlaisen kuvan tästä mallista:
https://library.e.abb.com/public/f1b...ZF321100-6.pdf
Sitten on malleja, joissa vaihekäämit muodostuu kahdesta sarjan kytketystä pätkästä ja nopeusero tehdään vaihtamalla kaapelin paikka ja lisäksi tekemällä siinä kuvassa näkyvä ruskeilla langoilla tehty siltaus. Tällainen:
https://library.e.abb.com/public/fee...%282Y-D%29.pdf
Tässä jälkimmäisessä näyttää hitaampi puoli olevan sarjaan kytketyin käämein kolmiossa ja nopeampi puoli käämit rinnan kytkettynä tähdessä.
Olisiko kuvan moottori sitten tällainen jälkimmäinen, jos nopeampi puoli tarvitsee ne ruskeat siltausjohtimet 1U-1V-1W?
Yleismittarin vastusalueella voi tutkia, onko vasemman ja oikean reunan ruuvien välillä mitään yhteyttä (onko 1- ja 2-rivi erilliset). Jännitettä ruuveissa ei mitatessa saa olla.