Niin. Nyt meinaa mennä koko ketju vähän saivarteluksikin. Tottakai pitää järki pitää mukana eikä kenenkään takapihoja mennä rullaamaan
Mutta siis, metsäautoteillä (esim. vanhoille hakkuutyömaalle menneillä) saa ajaa sekä lain, että maalaisjärjenkin mukaan maastoautolla, jos ei ole erikseen puomeja tai kieltokylttejä. Itsekin olen muutamia kivoja reittejä tällaisilta teiltä löytänyt ja hienoille maisemapaikoille. Ajattelin vain, että varmaan joku muukin on tällaisia teitä samoillut ja olisi voinut jakaa vinkkejä. Ehkä yksityisviestillä sitten niin ei mene "julkiseen levitykseen". Esim. talvellahan ei tarvi olla kuin hiukan mäkinen metsäautotie jota ei aurata, niin jo tulee haastetta monelle offipelille.
Joitain matkakertomuksia olen netistä löytänyt, missä tällaisia reittejä pitkin on ajeltu reissua esim. lapissa. Mutta harvassa ovat, varmaankin juuri edellä kuvatuista syistä.
Jos yksi auto kesässä käy ajamassa jossain jumalan selän takana hakkuuaukean läpi umpeen kasvanutta vanhaa tieuraa, se ei ketään haittaa, mutta jos koko offipalstan väki rullaa siellä viikottain, niin alkaa varmasti ja syystäkin maanomistajaa hatuttaa vaikka ajelu olisikin "lain mukaista". Eli tästä syystä pidämme reittivinkit privaattina
T