Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Jäpälä
Olettako saanu katsastettua 33" renkaita käyttäen verrokkina sitä hanskalokeron tarrassa olevaa 245/75r15 kokoa? Tänään kun käytin omaa leimalla niin kysäsin samalla tuosta tarrasta niin ei inssi oikein innostunu asiasta.
|
Kelpasi ainakin minulla, ja 33 x 12.50 otteessa.
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja apupoika
33"Ei onnistu.. 32 11,5 15 taitaa mennä just läpi. Eikä ne tarran koot taida kelvata muutenkaan verrokiksi.
|
Miksi ei? 245/75 R15 + 77mm on tismalleen 33" renkaan halkaisija. Kyllä minulla on muissakin autoissa käynyt hanskalokeron tarra, onhan se autonvalmistajan virallinen lappu siinä missä ohjekirjakin. Konttorit välillä vetelee omiaan, eikä siksi hyväksy..
edit: Jossain ihan Jeepin brosaarissakin olen tuon 245/75R15 koon nähnyt optiona, mutta kun en perhana löydä sitä mistään. Se tosin ei nettiversiona kelpaa, mutta kuitenkin.. olemassa se on ollut. Taisi olla jossain vuosimalleissa Up-country- paketissa.