Näytä yksittäinen viesti
  #66  
Vanha 12.05.2016, 11:40
mikjus:n Avatar
mikjus mikjus ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 5.965
Perusasetus

Perjantai

Majoitus


Ugly huoltaa jarruja


Askon murrosjumppa






Tero tankkaa


Aamulla kierrellään takaisin kuparsaareen


Ehtii sitä vähän raunioitakin ihalilemaan ja tutkimaan mihin pistot vie




Ajetaan takasin kuparsaareen osittain samaa reittiä kuin eilen.

Ryhmäkuva


Letkakuvaa




Välillä märkää ränniä


ja välillä taas rutikuivaa


Pakollinen tauko kun moton tilatankkien tankkaus kesken ja kamaz keskellä tietä. Eivät myyneet dieseliä vaikka kysyttiin.



Huvittavaa että yhdestä puusta tulee kauhea haloo mutta tukkimiesten jäljiltä on jätetty koivua niin paljon maahan että niillä lämmittäisi omakotitaloa monta talvea.


Jatketaan Kohti Vuoksea josta lähtee pehmeä reitti kohti paakkolaa.

Pehmeää koivikkoa




Harhaudutaan varsinaiselta reitiltä mutta löytyykin lisää pehmeää










Pieni aukea metsässä josta otetaan kierto takaisin varsinaiselle reitille


Jossa lisää hauskaa ränniä




warppi poikki


Ränni päättyy rauniolle (Honkaluhta) josta viime vuonna löysin kypärän jämän.

Edessä lisää raunioita (Mustasaari)




Kinkkinen ansa, tuohon kun pimeässä kävelee niin voi tulla äitiä ikävä.


Leiri laitetaan Mustasaari nimisen tilan niitylle. Koopee koittaa viereisestä kaislikosta pääsisikö ajamaan saareen sillä leiri olisi siirtyny välittömästi sinne, kuitenkin vaikuttaa että on aivan liian syvää edes yrittää.

Jopan kanssa ajetaan kahdella autolla katsomaan RJ miehen suvun tiluksia tommokorpeen.













Sitten ajetaan kylä-paakkolan olemattomalle asemalle katsomaan olematonta rautatietä. Purerettu pois ja tilalle luotisuoraa hiekkatietä, välillää puskissa näkyy jotain pengertä mutta edest asemien raunioita ei nähdä, saatikka sitten junavaunujen hautausmaata joka mahdollisesti on näillä huudeilla. Kokeillaan myös muutamaa pistoa kohti leiriä mutta ne päättyvät aina kääntöpaikalle tai umpiseen. Lopulta ajetaan kaukilan ja ristseppälän kautta leiriin.

Leiritunnelmia




Simppa ja patu925 saapuu illala leiriin, muutama auto lähtee yösafarille ränneihin. Samulin HJsta menee murros vai oliko vain napalukko auki? Kuitenkin napa puretaan ja puheiden mukaan kun huomataan että napalukko on auki, murros hakataan kiveen paskaksi ja tilalle vaihdetaan uusi.

...jatkuu
Vastaa lainaten