Auraus ja caster kohdalleen korotuksen jälkeen, niin pitäisi palauttaa ihan hyvin. Jos kulmat on oikein eikä palauta, niin joku edellisistä omistajista on saattanut väljän simpukan "korjauksena" säätää simpukan esijännityksen ja "over-center"- säädön liian tiukaksi -> ei varmasti palauta silloin kunnolla.
Siitä tosin olen jossain määrin samaa mieltä, että hieman turhaa nillitystä katsastusmieheltä jos auto on ihan hyvin ajettavissa. Varsinkin parkkipaikalla ajaessa toisissa autoissa ohjauksen palautus tosiaan on aika olematonta. Mutta jos ohjaus on melkolailla tönkkö, niin jotainhan sille olisi syytä tehdä..
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.
Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.
Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
|