Fordia olis tarkoitus keretä kesällä mökillä hitsailla ja nyt tuli tollanen iso siististi tehty omavalmiste rosteri lavettikärry hankittua ja hieman sitäkin pitää muokata mieleisekseen, sähköt käydä läpi ja muutenkin varmistaa jotta kaikki toimii kun leimalle menen sillä samalla kun käyn Astron vetopainoa korottamassa 2700 kiloon jotta pääsen laillisesti vetämään maastureita.
Vesivanerieta tarvii vähän sahata pienemmiksi kun ovat turvonnet ja kolme nurkkaa noussut ylös? Luulin että vesivaneri ei ime vettä sisäänsä mutta, näistä pulppuaa vettä ruuvin reijistä kun lähtee ajamaan?? Paljonkohan noissa on nyt ylimääräistä painoa?
Samalla vanereiden kiinitysruuvit vaihdetaa isompi kantaisiksi rosteri ruuvveikksi niin loppuu vanereiden kolina ja ruuvejen ruostuminen.
Poistin myös alimitoitetut kuormansidonta lenkit jotka oli kiinitetty myös ruostuvin ruuvvein?
Poraan ympäri rosteri rungon riittävän määrän 20mm reikiä sidonta lenkeiksi joihin 2000kg kuormaliinan koukut istuvat hienosti.
Sähköjohdot vedetään muovisiin johtoputkiin jotka kiinitetään reikänauhalla ja rosteri ruuvein rosterirunkoon niin, ei talvella keräänny roikkuviin johtoihin hirmu jää möykkyjä.
Rekkarille tarvii myös tehdä rosterista suojaava kehys. Nyt oli ihan rytyssä koko kilpi.
Kouvolan mökiltä pitää hakea yhdet ajosilta aihiot joita pitäisi hieman vahvistaa vaikka alumiini I-palkein jotta kestäisi suorana yliajoa.
Oli outoa kun kävin kärryn omiin nimiin laittamassa vanhaan malliin rek otteen ilmoitusosalla niin sekin otettiin pois enkä saannut mitään paperia kärrystä itselleni???
No Trafin sivuilta löytyy tiedot niin Polisin käyttöön kuin itselleni.
Tarvii ehkä maalata vetoaisaan tärkeimmät tiedot kärrystä? 3500kg-720kg=2780kg.
t. Ismo Ämmä