Näytä yksittäinen viesti
  #5  
Vanha 08.04.2016, 19:33
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.446
Perusasetus

Avoin murikka tuli asennettua reilu viikko sitten takaperään kitkalukkomurikan tilalle, ja avoimen murikan sisään kaveriksi Aussie Locker. Ei sitä taas muistanutkaan ~6 vuoden tauon jälkeen miten paljon 100% takalukko auttaakaan etenemisessä


Nuo tuli nyt tilailtua jenkeistä; täysalumiininen syylari - ei löydy Suomesta ZJ:hin ollenkaan, ja tämäkin piti kikkailemalla tilata kun ei radiatorexpress.com toimita kuin jenkkien sisällä.
..ja välillä myös maksetaan satunnaisia oppirahoja, ilmastoinnin lauhdutinkenno olisi kannattanut suosiolla hakea Jamantilta eikä koittaa tilata jenkeistä muutamaa kymppiä halvemmalla samalla kun sieltä tuli muuta rompetta. Tuo Kiinassa tehty kasa paskaa - vaikka Valeo onkin - on jotain sellaista mitä en suosittelisi pahimmalle vihamiehellekään.

No, katotaan jos sen saa soviteltua ja miten mahtaa pelittää. Jos ei toimi, niin sitten Jamantilta Omix-Adan lauhdutin keulalle. Valeo siis piti olla "bolt-on" ja "OEM quality", mutta ei todellakaan ole. Periaatteessa Valeo tosin on parempi, kun on cross- flow- tyyppinen minkä pitäisi olla r134a- aineiden kanssa parempi kuin tehdasmallin "serpentine-flow", mutta katotaan nyt. Lähinnä ongelma on lauhduttimen sovitus, ei kelpaa alkuunkaan tehtaan kiinnityksiin.

__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.

Viimeksi muokannut Timo_L : 08.04.2016 19:38
Vastaa lainaten