Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Micco
Mitä noi vihreät nuolet ja korostetut tekstit meinaa. Sama juttu lähes kaikilla sivustoilla ilmennyt tämän päivän aikana (myös topikeissa ihmisten kirjoituksissa), satunnaisia sanoja korostuu ja tulee tuo merkki. Sit välillä niitä ei tule, vaan teksti on ihan normaalia eikä ilmesty mitään vihreitä nuolia. Hiiren kun vie korostuneen tekstin päälle, niin aukeaa pieni ruutu jossa pyydetään vastaamaan johonkin kyselyyn, en ole klikannut ja katsonut mitä siitä seuraisi.

|
Toi on helvetin ärsyttävä malware mikä tarttuu ainakin Firefoxiin jo siitä, että lataat jonkun nettisivun, millä on joku mainoselementti mikä tartuttaa sen selaimen jo vissiin pelkästään sillä, että se latautuu ruudulle, tai viimeistään jollain sopivalla klikkauksella.
Vähintään hankala poistaa, kun noi virustorjuntaohjelmatkaan ei varsinaisesti tunnista tota välttämättä. Saattaa näkyä siellä firefoxin laajennuksissa joku sinne kuulumaton ohjelma, mutta emmä ainakaan saanut sitä sieltä ihan vaan parilla klikkauksella poistettua, se tuli aina takasin kun käynnisti selaimen uudestaan.
Suomenkieliset ohjeet poistamiseen
https://virukset.fi/interyield-pop-up-mainokset
Samat jutut englanniksi (Tuolla on pikasella vilauksella todennäköisesti paremmat linkit noihin poistotyökaluihin)
https://malwaretips.com/blogs/interyield-virus-removal/