[QUOTE=L-200;1290510]Verottaja ei anna mitään päätöksiä jotka sitovat verottajaa, sellaista paperia et sieltä virastosta saa.
Ennakkoratkaisuja saa, ennakkopäätöksia saa, tehtyjä päätöksiä saa, mutta niiden varaan ei pidä laskea koska päätös voi aina muuttua."
Tästä kokemusta. Eräästä kiinteistökaupasta verottajalta pyydettiin ennakkopäätöstä ja päätöksen tultua kauppa tehtiin ennakopäätöksen mukaaisesti. Jonkin ajan kuluttua tuli postia veroasiamieheltä, joka valitti kaupasta. Lopulta veroasiamies joutui vetämään valituksensa pois, ilmeisesti todettuaan, että kaikki menikin kaupassa niin, kuin lakipykälien mukaan pitikin. Tässä tapauksessa oli hyvä loppu, mutta varmasti monelle on tullut jälkikäteen isojakin yllätyksiä kun on itse verottajan ennakopäätökseen luottanut.
|