Näytä yksittäinen viesti
  #5  
Vanha 24.02.2016, 21:26
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.446
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Shortie Näytä viesti
Saa toki, eihän tuossa ole mitään hämminkiä. Kunhan siis vain pidät huolen siitä, että saat vielä soviteltua etuvakaajan paikalleen
En katsonut videota ihan loppuun asti, mutta sinulle on lie selvää että ohjauksen välivarren (draglink) ja panhardin pitää olla muutoksen jälkeenkin samassa kulmassa, tai muuten seuraa armoton määrä bumpsteeriä..

Eli käytännössä panhardin akselinpuoleinen kiinnityspiste olisi hyvä nostaa riittävän ylös, ja vastaavasti muuttaa panhard sitten sopivaksi. Miksikö näin? Koska akselilta panhardia nostaessa auton instant center:in korkeus nousee, ja samalla siis IC:n ja painopisteen korkeuden välinen etäisyys pienenee -> auton kori kallistelee mutkissa tai metsän kallistuksissa vähemmän.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten