Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja PunisherFIN
ei se ole ajamisen ilosta kiinni, vaan siitä, että itse voit viedä autoa turvallisemmin kun tietokone. toisekseen mie haluan nähä jarrut, laakerit ja muut alustan komponentit 3v ikäsestä ekalla leimalla jos esp on ollu aina päällä, tai että se ois kytketty hevon kuuseen jo heti uutena.. lyön tonnin vetoa, että meillä esmes 150tkm ajettuna ensileimalle tuleva auto on aivan paskana joka nurkasta, kiitos ESP:n joka jarruttelee sekopäisesti randomilla ja typerällä toteutuksellaan aiheuttaa ylimäärästä rasitusta alustaan ja sen komponentteihin.
|
Mehän kaikki ollaan toki huippukuskeja, jotka vie vanhaa BJ:täkin joka mutkassa kahva edellä nelikko päällä nätissä sladissa. Jotka keskittyy ajamiseen aina 100%, eikä koskaan tee virheitä
Mutta suurin osa tien päällä on keskinkertaisia keskivertokuljettajia jotka väsyneenä/kipeenä/stressaantuneena on ajamisesta nautiskelemisen sijaan vaan pakon edestä siirtymässä paikasta a, paikkaan b.
Ja tällöin ajonvakautus on kyllä ihan paikallaan
Jos ESP koko ajan puuttuu ajamiseen, ajat ko. autolla liian lujaa/väärin normaaliin tieliikenteeseen.
Ja veikkaan että ESP pitää jarruosat liikkeellä ja ne on paremmassa kunnossa kun normikäytöllä normiajossa jumittuvat.