Viestiketju: Piraatti öljyä
Näytä yksittäinen viesti
  #5  
Vanha 14.01.2016, 19:33
Häänrik:n Avatar
Häänrik Häänrik ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 31.12.10
Sijainti: PERÄseinäjoki
Viestit: 2.204
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Krisse Näytä viesti
Luulisi että väärennetyn tavaran myyjä myy vaan sen verran halvemmalla että kauppa tulee, eikä niin halvalla että se jo haiskahtaa ostajan nokkaankin joten ei se hintaero välttämättä niin suuri ole ollut.
niin ja se väärentäjähän siinä riskin ottaa, ja samalla varmaan mahdollisimman suuren rahallisen hyödyn.

Ja ne kauppojen sisäänostajat on nykyisin niitä helsingin kerrostaloissa kasvaneita hyvät koulut käyneitä pukuun pukeutuvia rempseitä nuoriamiehiä, jotka ei tajua tavan asioista hevon vittua. Ei ne ymmärrä epäillä jonku gta5 autopelikokemuksella että öljy olis liian halpaa, ne vaan tekee omasta mielestään hyvän diilin.

Tuo laatuhomma kans kiinnostaa.

Onko joku uusi öljyjalostamo epäonnistunut yrittäessään saada nimeään läpi, myynyt hädissään ihan laadukasta öljyä pilkkahintaan pois varastoista ja joku tämän varaston ostaja on nähny siinä hyvän pisneksen ja purkittanu laatupurkkeihin?

Vai onko uusien autojen lisääntyessä maailmalla niinsanottua "perusöljyä" jäänyt niin paljon yli, että halvalla taas myydään isoja eriä ja taas sen virolaisen ostajan lamppu syttyy ja luokituksia lisätään. (Luokitusten noustessa hintaero kasvaa huomattavasti)

Vai onko joku ostanu ihan laadukasta öljyä jostain ison erän, mutta joku eu-direktiivi tms ei täyty esim väärän lähtömaan takia tai jotain sellaista, ja sitten taas "räätälöidään" vähän juttuja

Vai onko jostain löytyny oikeastii jotain ihan paskaa intialaista öljyä pilkkahintaan ja taas joku näkee pisneksen paikan.

Vai onko tää ny sitä isiksen öljyä kun ei sitä kukaan osta, eikä ne voi käyttää omiinkaan tarpeisiin, kun nehän ajaa toyotalla ja tämän palstan mukaan lentää kaikki liukulaakerit ja männät ja venttiilit ja kiertokanget kuubaan jos käyttää muuta kuin toyota genuine marmoriöljyä


Jotenki tuntuu että ei noita öljyjalostamoja nyt ihan niin mahottomasti voi olla että joku pystyy tekemään täysin salassa ihan paskaa öljyä. Paitsi jossain pohjoiskoreassa

Mielenkiintoista
__________________
Jos sulla on vasara, mikä tahansa on naula. Jos sulla on hitsauskone, mikä tahansa on ihan mitä tahansa haluat sen olevan.
Toyota crown rs50
OmJ40 kilpuri. (Lähetään vaikka nollasta)
Plus muita romuja
Vastaa lainaten