Näytä yksittäinen viesti
  #2717  
Vanha 26.12.2015, 16:50
tth tth ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 08.10.06
Sijainti: Ilomantsi, Finland.
Viestit: 207
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Heguli Näytä viesti
Takapäässä riippujen kääntö ei ole ehkä niinkään tarpeen, autolla kun yleensä ajetaan keula edellä Traction barit estää akselia kiertymästä ja siten jousia hajoamasta. Varsinkin takapäässä aika pakollinen vehje jos tekee soa:n tai laittaa korottavat jouset.

Kuis noi etupään riiput jousten takapäässä, kuinka arkoja ovat osumaan kiviin tms ? Itellä meinaan ne jousten takapään kiinnikkeet on varsin kovia kokeneet.

Ja jos tulee enempi maantie ajoa, niin tractio barit hyvä olla myös edessä, muuten saattaa äkki jarrutuksessa vääntää, tai pahimmassa tapauksessa katkaista jouset kun akseli pääsee kiertymään.

Riiput on hiukan akseli linjan yläpuolelle, joten ei ole aralla paikalla tarttumaan kiinni eteenpäin ajettaessa. Ja meilläpäin maastot meinaa olla enempi märkiä kuin kivikkoisia..

Ja tosiaan jos kääntää riiput takapuolelle, niin kannattaa huomioida jousipakkojen asento akseliin nähden, ettei mene liian jyrkäksi kardaani kulma.
Vastaa lainaten