Näytä yksittäinen viesti
  #3794  
Vanha 23.12.2015, 09:29
motomies:n Avatar
motomies motomies ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 02.01.14
Sijainti: Ilmajoki
Viestit: 30
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja VKoo Näytä viesti
Eikö oo kellään tietoa Hiluxin laturin johdotuksista? Tuossa pari viestiä ylempänä kyselin..

Semmonen käsitys mulla on että se mutterin alle tuleva johto menis suoraan akkuun, pystyykö joku tarkastaan asian? Koska jos näin on niin mulla on sit vissiin laturi oikosulussa kun lyö tulta jos kytkee sen akun napaan.

Tosiaan mitään merkintöjä ei laturista löytynyt, pitää putsailla ja katella tarkemmin kun otan laturin irti.

Ja siitä kolminapaisen liittimen johdoista selvitin sen verran että vihreään tulee sähkö kun kääntää virtalukosta virrat päälle ja se menee jännitteensäätimelle. Sininen johto menee myös jännitteensäätimelle mutta se kolmas johto puuttuu kokonaan. Mihinkähän sen ois tarkotus mennä?
Näyttäis se mutterin alla oleva johto menevän sulakkeen kautta akulle. Se liittimen yksi johto(musta?) näyttäis kans menevän jännitteensäätimelle.

Viimeksi muokannut motomies : 23.12.2015 09:32
Vastaa lainaten