Näytä yksittäinen viesti
  #1967  
Vanha 09.12.2015, 01:50
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.446
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Patajumi Näytä viesti
Mitenkä xjstä saa camberkulmat säädettyä suoraan?
Eipä ne pitäisi kovin pahasti kieroon edes mennä, jollei sitten ole hitokseen korotettu auto -> caster kääntyy -> C:t on sellaisessa kulmassa että camber muuttuu. Jos camber on asteen- pari pielessä, niin en vielä menettäisi siitä yöuniani. Caster-, pinioni- ja aurauskulmat on ohjauksen kannalta paljon tärkeämmät.


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja PunisherFIN Näytä viesti
casteria ei XJ:ssä voi kanssa säätää normisti, siitä puuttuu ZJ:n kaltaset epäkeskot tukarin kiinnityksistä.
Caster säädetään XJ:ssä alatukivarren rungonpuoleisiin kiinnikkeisiin asennettavilla säätöprikoilla - siksi niissä kiinnikkeissä on pultit/ mutterit ja hahlo mihin sovitella käikäleitä. ZJ:n epäkeskopultit toki on näppärämmät, ja vielä paremmat on säädettävät tukivarret
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten