Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jukkaj79
Langattomasta tuli mieleen jos laittas hydrauli moottorit periin ja vaihdelaatikon tilalle vaan isopumppu. Mut itse en ymmärrä niin paljon
et mitä kaikkee vaatii et sais kuitenkin ajonopeuden johki 50km/h huiput
taikka enämpi
|
Ei varmaankaan onnistu ilman jonkinnäköistä laatikkoa noin iso pyörintänopeushaarukka. Niin se vaan menee että nopeis moottoreis ei oo voimaa ja voimakkaat ei pyöri lujaa

varsinkin jos lähetään ihan nollanopeuksilta että pyörillä on pitoja niin nopees moottoris ei oo voimaa kun vasta kierroksilla.
Tämän kaiken mutu puheen perustelen sillä että töissä paljon tekemisissä erilaisten hydraulisten kuljettimien kanssa joissa varsinkin talvella huomaa tuon että ei jaksa lähtee pyörittään jos ei vähä paineiskuilla tai käsin avita, ja virmalla on 5 hydrostaattivetoista liipperin pyöräkuormaajaa joissa on ihan vaihdelaatikot lisänä.
Voin toki olla väärässä.