Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja HV
Mitä monia... ?
Kaiuttimen särö johtuu aina vahvistimen tehon puutteesta. Eli taajuudet leikkaantuu kun vahvistin ei enää pysty kontrolloimaan liikettä.
Ei välttämättä,ja viittasin tossa kaiuttimen ominaisuuksiin,en vahvistimen. Kaiuttimessa tapahtuu jossain määrin sellasta et jos liikerata pohjaa ni se kolisee kun se puhekela ei mee kaiuttimen rungosta läpi. Ja liikeradan ääripäissä magneetivuo heikkenee ja siten äänen tulo loppuu. Se miks vahvistin leikkaa ääntä on hiukka pitempi juttu.
Pienemmän särön ja VASTEEN takia... Pienempi vaste on huonompi... ja olen 100% varma että pelkän soittimen signaalikohinasuhde on parempi kuin jonkun jeesuksen vanhan (tod.näk. jonkun auton alkup.) vahvistimen. Ja riippuen vähän miten signaali tulee vahvistimeen mutta jos esim. linjatasoisena niin äänenlaatuun ei ole mitään parannusta tulossa.
Lisäksi noin pienillä tehoeroilla ei käytännössä ole mitään merkitystä ääneen. Vahvistimen tehon, eli wattimäärän tuplaus (esim. 100w -> 200w) nostaa äänenpainetta noin 3 desibeliä. 3db on niin pieni määrä että sen juuri ja juuri kuulee.
|
No mutu tuntumalta sanoisin et se pioneeri olis PWM powerilla jo,ja soittimen pääte ei erittäin harvoja poikkeuksia lukuunottamatta ole ni se särö on pienempi siinä vahvarissa. Teknisistä tiedoistahan se selviäis jos olis sellaset,joten sulla lienee ennustajan lahjoja ku 100% varma oot. Ja äänenpaine ja äänenlaatu ovat kaksi eriasiaa. Ja juurikin linjatasoisena ääni tulee siirtää erilliselle vahvarille,jos kaiutintasoisena soittimelta ni silloinhan se vahvistaa myös kaiken sen tuhnun joka soittimen vahvarista tulee. Ja sitä tehoa tarvitaan yleensä enempi kuin vähempi joten enempi on parempi myös tällä kertaa.