Näytä yksittäinen viesti
  #270  
Vanha 17.11.2015, 08:05
Häänrik:n Avatar
Häänrik Häänrik ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 31.12.10
Sijainti: PERÄseinäjoki
Viestit: 2.204
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jesse89 Näytä viesti
Mie olisin muuttanut tuon jakarin väärinpäin tuohon akseliin nähden jos itsellä ois ollut tarkoitus muuttaa tuota vai ootkos laittanut tuon rungonpään holkin mielellään enemmän toiseen suuntaan kuin keskeisesti. Ei sillä muuta mut ulosjoustot on niin ja näin sulla varmaan tulee isompaa fillaria niin sisäänjoustoja joutuu rajoittaa?
En tiedä näkyykö tuosta yhestä kuvasta missä tuo holkki on näkyvillä että se on hitsattu vähän alaviistoon niin, että ajoasennossa holkki on täysin suorassa jakariin nähden. Jakarit tuli akselin alapuolelle lähinnä panhardin (hdj) sijoittelun takia. Lisäks se ois rajottanu sisäänjoustoja radikaalisti. Sisäänjoustoja ei tartte rajottaa kun oon nostanu lokarit ylemmäksi, etulokaritkin on konepellin tasolla.

Nyt kun noita jakareita oon pyöritelly tossa niin onhan tuo tuhoontuomittu systeemi ja harmittaa että päädyin näin tavanomaiseen ratkaisuun. Joskus vain on pakko tälläsissä kilpipeleissä näin vähäisillä vapaa-ajoilla tehdä kompromisseja, sillä nyt ei riitä a.raha b.aika kovin monimutkaisiin systeemeihin. Näillä tehdään nyt tämä versio ja kun kaikki osaset on paikoillaan niin kesän aikana on helpompi mittailla ja sovitella jotain nelilinkkiä paikoilleen ja ehkä ens talvena rakentaa auto uudelleen.
__________________
Jos sulla on vasara, mikä tahansa on naula. Jos sulla on hitsauskone, mikä tahansa on ihan mitä tahansa haluat sen olevan.
Toyota crown rs50
OmJ40 kilpuri. (Lähetään vaikka nollasta)
Plus muita romuja
Vastaa lainaten