Näytä yksittäinen viesti
  #311  
Vanha 12.11.2015, 07:57
Nikuzai Nikuzai ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 02.12.12
Sijainti: Suomussalmi
Viestit: 3.863
Perusasetus

Eilen oli hyvä tapaus jalankulkija vs. autoilija pysähdyksestä

Ite tulin noin 40Kmh ja rouvashenkilö jalkakäytävää, tää rouva pysähty ehkä sekunniksi maksimissaan kahdeksi. Verraten siihen, et minä oisin pysähtynyt ja odottanu rouvan suojatiestä yli ja sit kiihdyttänyt liikkeelle. Ainakin minuutti pari ois menny, eli kumpi on egologisempaa se et jatkan samaa vauhtia vai käytän tyhjäkäynnillä autoa ja sit kiihdytän matkanopeuteen



Muttas asiaan, mun mielestä kevyenliikenteen suojeleminen ois tärkeempää kuin kevyen liikenteen oikeuksien
"ärju";n tapauksessa tytär vakavasti loukkaantuneena ei pahemmin lohduta vaikka kuinka olisi ollut oikeus ajaa eteen
Verraten siihen, et eteen ei edes saisi ajaa, jolloin tyttö todennäköisesti olisi pysähtynyt

Sen verran liikenteessä on näitä jotka tietää, et suojatielle saa kävellä jolloin ne hyppää vauhdista pyörän päältä ja jatkaa puolijuoksulla suojatielle
__________________
Positiivinen rasismi?

Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta.
Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta.