Viestiketju: Mazda 121 ongelma
Näytä yksittäinen viesti
  #8  
Vanha 08.11.2015, 00:53
Jappi Jappi ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 04.04.08
Sijainti: Puolanka
Viestit: 3.852
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja farmforest Näytä viesti
Kaikkea on ajan saatossa vaihdeltu mutta eipä edelleenkään toimi oikein. Havaitsin tuossa että flektin lämpötila-anturi on vastusmittauksen mukaan mykkä. Onko jollain tietoa että mittaako ecu lämpötiloja tuon flektin anturin kautta vaiko sen anturin mikä mittaristossa näyttää lämpötilan? Vaiko vielä jostain muualta? Kumpaankin näihin tulee yksi johto. Tilasin tuohon mazda 17pin pistokkeeseen OBD2 päällä varustetun adapterinkin mutta kestää tulla, ja jos edes halpislaite osaa tuota autoa lukea..

Onneksi auto on vaan varakäytössä, tänä vuonna tullut 150km mittariin. Mutta olis mukava tämänkin toimia kun mersu taas antautuu..
Yleensä on eculle oma lämpöanturi, joskus mittarianturin kanssa sama mutta ikinä ei flektin koska se on on-off tyylinen.

Vois olla vuotava suutinkin, ota irti ja virrat päälle bensalinjassa kiinni ollessa, ei pitäis ruikkia jos ei starttaa.

Ja lukija ei varmana osaa lukea jos on halpis-OBD2 lukija ja tarvii adapterin pistokkeeseen...
__________________
Joku tahtoo vaihtaa nimeään, jos se siihen jää tiedetään,
Se joku tahtoo olla ihminen,
Minä en!

Timo Rautiainen & Neljäs sektori
Vastaa lainaten