Lainaus:
Mulla oli semmonen 2,4D ja siinä jos oli moottorissa liian vähän öljyä niin pumppu ei saanut voitelua kunnolla ja alkoi runksuttamaan. En tiedä onko tämä 2,5-litranen sukua tuolle moottorille.
Menin runksuttavan moottorin kanssa dieseltietäjälle pumpun säätö mielessä ja hän sanoi samantien, että lisää öljyä moottoriin. Runksutus loppui kuin taikaiskusta. Eikä öljyn pinta ollut edes alarajalla.
|
Kuulostaapa varsin hauskalta, sillä pumpun voitelu tai toiminta ei ole noissa missään tekemisissä moottoriöljyn kanssa... Korkeintaan öljypumppu ei ole tuossa tapauksessa saanut voitelua kunnolla...
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tapsa4x4
Mutta välillä käy tyhjä käyntiä ontuvasti rykien,pikkusen kun näpäyttää kaasua niin loppu ja välillä jää pois ja välillä tulee heti takaisin.
|
Kokemusta kyseisestä viasta löytyy todellakin. Oma T4 2.5 TDI ( vm.-99, kone ACV ) on nyt tehnyt samaa jo noin 100 tkm ja neljän vuoden ajan. Eli ajosta tyhjäkäynnille jätettäessä rynkyttää ja pätkii niin, että heilunnan näkee kierroslukumittarin viisarissakin. Kun hetkeksi antaa kierroksia hieman lisää, käynti tasaantuu. Satunnaisilla kerroilla jää käymään nätisti hetikin. Samoin kun pätkivän koneen sammuttaa ja vaikka käynnistää saman tien uudelleen, kone jää käymään tasaisesti ja nätisti.
Meillä kone teki tätä ennen ja jälkeen jakopään osien vaihdon, joten syy ei ole siellä.
Netistä tuosta löytyy lukuisia keskusteluja, ja kaikissa niissä on syyksi löytynyt ECU, jossa on joko maadoituksessa vikaa tai sitten kylmäjuotos jossain. Alla yksi keskustelu, jossa vika oli korjaantunut ECUn liittimien puhdistuksella.
http://www.ffp.fi/bb/viewtopic.php?p=917309
Monien keskustelujen mukaan tuo vika on kulkenut auton mukana useamman sata tuhattakin kilometriä aiheuttamatta mitään muuta murhetta.
Mielenkiinnolla jään kuulolle, mistä vika löytyy.