Näytä yksittäinen viesti
  #102  
Vanha 13.09.2015, 11:17
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.878
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja pee Näytä viesti
Ota Nerd-o kuitenkin pari jerryä dieseliä mukaan, tuo sun kulutuslukema / laskenta ei kai voi pitää paikkaansa ? (Tankatut litrat jaettuna ajetuilla kilometreillä x 100 on kulutus per 100 km)
No ei se kulutus ihan kyllä pitänyt paikkaansa. Varauduin reissuun yhdellä jerryllä. Tasan 4000km tuli veivattua viikossa. Käytiin ruotsissa, norjassa ja lapissa pörräiltiin. Yllättävän hyvin tuo Opel jaksoi vaunua kiskoa. Hitaimmillaan mäkeä noustiin 70 vauhtia. Kulutus oli hieman vajaa 9-litraa tuolla reissulla. Se on aika paljon enemmän mitä Opel söisi jos ajaisin ilman vaunua n.80 vauhtia. Viimeksi joensuu - vantaa reissulla se söi 3.75/100km. Nopeutta yleensä pyrin pitämään siinä reilu 80. Kaikenlaisia ohituksia sitä tuli nähtyä ja todettua, että valtio menettää aika helvetisti rahaa kun eivät suorita minkäänlaista liikennevalvontaa. Reissun saldo oli huikeat 3 nähtyä poliisiautoa, ei yhtäkään ratsiaa. Tuostakin ensimmäiset 3000km ja yhtäkään poliisia näkynyt. Ei mikään ihme jos tuolla tehtiin melkoisia ohituksia sulkuviivoilla kun valvontaa ei ole. Osa tuntui myös harrastavan sitä että ohittavat yhdistelmän ja kun pääsevät eteen niin pitää alkaa matelemaan siinä edessä. En tie mikä siinä sitten on ideana.

Mitään adaptereita en sitten ottanut mukaan, mutta leirintäalueelta sai adapteria tiskiltä kun sitä kysyi.


Tämä olisi se adapteri mitä tarvii melkein jokaisessa leirintäpaikassa. Itsellä kun oli vain tuon schuko liitäntä käytössä. Kuulemma EU vaatii leirintäalueelle tuon CEE-liitännän. Tosin oli paikkoja missä oli tuo perinteinen schuko-liitäntä käytössä. Mutta teoriassa jokaisella leirintäpaikalla pitäisi olla tuo CEE-liitäntä.

Se tuli myös huomattua, että tuo oma vaunu on aivan liian pieni. Sehän ei virallisesti ole kait kuin 4 hengen peli. Meitä oli siellä 5 + iso koira Mattikin kävi tuota vilkaiseen ennen reissuun lähtöä ja mainitsi kyllä että reissun jälkeen vaunu vaihtuu isompaan. Noh. Näinhän siinä nyt sitten käy Reissusta opittuna aattelin seuraavaan vaunuun laittaa vähintään 60w aurinkopaneelit katolle. Ei tarvi ulkopuolista sähköä mihinkään. Nyt olin varautunut 15w paneelilla, mitä en käyttänyt kertaakaan. Se piti virittää ennen reissua katolle, mutta en jaksanut. Lisäksi pitää vaunu varustaa myös tuolla laturilla, missä auton sumuvalosta voi ottaa virtaa vaunuun. Nyt sellaista ei ollut. Eli ainoa lataus tapahtui leirintäalueella. Kertaakaan ei sähkö loppunut vaikka aina ei leirintäalueella oltu yötä.

Samalla seuraavan vaunun lämmitystapa saa olla joku muu kuin tuo trumatic. Tosin sekin toimii ilman tuota puhallinta ja pitää kyllä lämmön, mutta silloin lämpö ei jakaudu tasaisesti. Lisäksi vaikka puhallin on päällä niin vaunun peräosa oli kyllä huomattavasti viileämpi. Jostain syystä se puhallin puhkuu taaksepäin todella nihkeästi. Eteen tulee taas hyvin ilmaa. Lisäksi tuo puhallin piti kyllä omasta mielestä häiritsevästi ääntä. Tosin siihenkin kerkisi viikossa tottua. Mutta olettaisin jos vaunussa on vesikiertoinen lämmitys niin se ei pidä oikeastaan mitään ääntä? Ilmanvaihto oli muutenkin melko onneton esitys tuossa omassa vaunussa. Muutoin oli ok, mutta jos vähänkin aurinko paistoi vaunuun niin se oli kuin sauna! Eikä kattoluukkujen avaus auttanut yhtään mitään. Hieman auttoi kun avasi tuosta keittiöosasta ikkunan, mutta kunnon ilmanvaihtoon olisi pitänyt avaa etu- tai taka-ikkuna. Eikä niissä tietenkään ole mitään hyttysverkkoa. Tälläisen bongasin Biltemasta http://www.biltema.fi/fi/Veneily/LVI...in-2000034635/. Tuohan voisi olla ihan jeez laite. Vaunu kun seisoo niin ilma vaihtuu kuitenkin? Eikä vaadi mitään erillistä sähköä.

Emäntä olisi kaivannut vaunuun suihkua kun ei oltu leirintäalueella. Teoriassa tuonne nykyiseen vaunuun sen olisi voinut helpolla toteuttaa. Mutta sitten pitää olla kyllä reilusti vettä. Päivässä näytti helposti menevän yli 10 litraa vettä. Jotenkin oletin, että 2x10-litran vesikannua + vaunun oma 10-litran säiliö riittää helposti 2-3pv tarpeeseen. Näköjään ei riitä. Sillä sai juuri ja juuri 2pv, olettaen että tiskaa myös kattilat.

Onko porukka muuten asennellut noita telttoja vaunuihin? Nyt ei sellaiseen ollut tarvetta, mutta tuossa jos johonkin leiriytyy pidemmäksi aikaa niin oishan sellainen jeez. Onko noissa jotain huomioitavaa mitä pitää katsoa ennen ostoa? Sellaista markiisia en meinannut. Sehän on helppo ja nopea vetää siihen. Toimii ehkä hyvin jos reissaa ympäriinsä. Mutta jos leiriytyy pidemmäksi aikaa niin hieman turhalta se vaikuttaa.

Niin ja se karavaaninumero. Meikäläiselle tuli muuten numeroksi 17113 Repikää siitä Koska nykyään nuo numerot pitää olla 6 numeroisia niin virallinen numero on 017113. Noiden kirjeiden mukana ei näköjään tullut mitään karavaaninumerotarraa. Ne pitää kait erikseen tilailla? Mut tuo on niin pieni numero, ettei tullut yhtään alle 100 000 olevaa numeroa vastaan tai en ainakaan huomannut.
Vastaa lainaten