Näytä yksittäinen viesti
  #219  
Vanha 09.09.2015, 15:43
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.457
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja JiiPee Näytä viesti
Tarkoitatko siis, että suunniteltujen muutosten ainoa vaikutus olisi se, että duunarilta siirretään tuloa johtajien, hallituksen jäsenten ja osakkeenomistajien taskuihin?
Kyllähän se juuri näin menee.

Tietysti jos edes osa rahasta käytettäisi kehitykseen niin hyvä homma, mutta näinhän se ei vain tule menemään. Joku voisi ylipäätään valottaa, minkä takia palkansaajat on ainoa taho joka näihin talkoisiin osallistuu? Työnantajapuoli ei osallistu touhuun millään tavalla, ovat vain vastaanottavana osapuolena ilmaiselle rahalle.

Toki tuo Hegulin ylläkirjoittamakin pätee joissain firmoissa. Silti olisi kiva nähdä, että homma todellakin noin toteutuisi. En jaksa uskoa. PK- yrityksiä nämä uudistukset ei auta kovinkaan paljon, hieman saikkukorvausten osalta ja siinäpä se. Voittajia on isommat yritykset. Jos firmassa taasen ei teetetä ylitöitä, ei nämä muutokset vaikuta juuri millään tavalla yrityksen toimintaan. Jos taas ylitöitä teetetään, niin kiinnostus niiden tekemiseen pienemmällä korvauksella firman hyväksi on aika kaukaa haettu ajatus. Eikö sen suuren ideologian pitänyt olla, että hyville tekijöille aina maksetaan? Silloinhan näitä alennuksia ei tarttisi, jos kerran hyville tekijöille voisi maksaa vähän enemmänkin?

Vittu mitä idiootteja koko porvarihallitus täynnä..
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.

Viimeksi muokannut Timo_L : 09.09.2015 15:49
Vastaa lainaten