Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timo_L
Meillä ainakin oli piiretty sekä asuintaloon että autotalliin kylmäkatkot kehänä koko lattialaatan ympäri. Muistaakseni vielä niin, että autotallissa suosittelivat jotain 20mm tjsp. paksuna oven kohdalla (~300 oven ohi molemmin puolin), muuten ohuempana. Jotenkin oma järkenikin jo sanoo, että enemmän tai vähemmän suoraan ulkoilmaan yhteydessä oleva sokkeli täytyy olla irrotettuna lämmitetystä lattialaatasta.
|
Kyllä tottakai laatan ja sokkelin väliin katkaisu. Tämä tulee useimmiten 50mm leveänä, ja rungon sisäpinnan kanssa samaan linjaan. Eli 200/198-rungolle 150 leveä sokkeli, ja 50mm katkaisu. Rungon sisäpinta ja laatan reuna näin samassa linjassa. Tapoja on monia, mutta tämä lienee yleisin.
Useimmiten rungon sisäpintaan asennetaan vielä lisäeristys ja koolaus, vasta sitten levy. Jos nosto-ovi on asennettuna rungon sisäpintaan, ja lattia laatta menee kylmäkatkoon asti, menee laatta 5-10cm ulommaksi kuin nosto-ovi. Eli lämmin laatta on suoraan yhteydessä ulkoilmaan.
Tämän vuoksi nosto-oven kohdalle kylmäkatko samaan linjaan kuin ovi, ja L-teräs suojaksi, että kestää yli ajamisen.
Edit: Tuossa vielä yksi esimerkki kylmäkatkosta rungon sisäpinnan linjassa
http://www.kivitalourakointi.fi/2013...nnysvalut.html
Kivitalo siis hieman eri kuin puutalo, mutta sama idea, ja minusta tuohon kuitenki kannattaa suojaksi 50*50 L-profiili laittaa, ettei pystyeriste jää valmiiseen pintaan näkyviin.
Puurakenteessa yleensä runko kokonaisuutena paksumpi, siksi laatta voi tulla ulommaksi kuin nosto-ovi.